NSW State Juniors Road Championships


Congratulations to all the participating juniors who came up to Armidale and put on such an incredible show.  From the 9s to the 17s every race was a corker.

Official results available from Cycling NSW:

Unofficial results:

JG9 Time Trial: Haylee Fuller (Dubbo CC) 1st, Elizabeth Huggins (Central Coast CC) 2nd, Olivia Saunders (Tamworth CC) 3rd.

JG9 Criterium: Haylee Fuller (Dubbo CC) 1st, Elizabeth Huggins (Central Coast CC) 2nd, Olivia Saunders (Tamworth CC) 3rd.

JG9 Road Race: Haylee Fuller (Dubbo CC) 1st, Olivia Saunders (Tamworth CC) 2nd, Elizabeth Huggins (Central Coast CC) 3rd.

JB9 Time Trial: Dylan Eather (Dubbo CC) 1st, Ethan Hutchison (Southern Cross CC) 2nd, Alexander Jones (Lidcombe Auburn CC) 3rd.

JB9 Criterium: Dylan Eather (Dubbo CC) 1st, Ethan Hutchison (Southern Cross CC) 2nd, Alexander Jones (Lidcombe Auburn CC) 3rd.

JB9 Road Race: Dylan Eather (Dubbo CC) 1st, Ethan Hutchison (Southern Cross CC) 2nd, Alexander Jones (Lidcombe Auburn CC) 3rd.

JG11 Time Trial: Laura Berwick (Balmoral CC QLD) 1st, Alysha Torr (Balmoral CC QLD) 2nd, Ashlee Jones (Northern Sydney CC) 3rd.

JG11 Criterium: Ashlee Jones (Northern Sydney CC) 1st, Laura Berwick (Balmoral CC QLD) 2nd, Alysha Torr (Balmoral CC QLD) 3rd.

JG11 Road Race: Ashlee Jones (Northern Sydney CC) 1st, Alysha Torr (Balmoral CC QLD) 2nd, Laura Berwick (Balmoral CC QLD) 3rd.

JB11 Time Trial: Luke Ensor (Dubbo CC) 1st, James Moriarty (Balmoral CC QLD) 2nd, Kurt Eather (Dubbo CC) 3rd.  Lachie Harris from the Armidale CC with a fighting 7th place, nice work Lachie!

JB11 Criterium: Luke Ensor (Dubbo CC) 1st, James Moriarty (Balmoral CC QLD) 2nd, Momo Frank (Balmoral CC QLD) 3rd.  Lachie Harris put up a good show on his home track to come in 12th.

JB11 Road Race: Luke Ensor (Dubbo CC) 1st, James Moriarty (Balmoral CC QLD) 2nd, Kurt Eather (Dubbo CC) 3rd.  Lachie Harris with 11th place.

JG13 Time Trial: Natasha Mullany (Illawarra CC) 1st, Brianna Hunt (Central Coast CC) 2nd, Chloe Heffernan (Illawarra CC) 3rd.

JG13 Criterium: Natasha Mullany (Illawarra CC) 1st, Brianna Hunt (Central Coast CC) 2nd, Laura Jones (Lidcome Auburn CC) 3rd.

JG13 Road Race: Natasha Mullany (Illawarra CC) 1st, Jessie Saunders (Tamworth CC) 2nd, Brianna Hunt (Central Coast CC) 3rd.

JB13 Time Trial: Mitchel Wright (Illawarra CC) 1st, Thomas Cornish (Southern Cross CC) 2nd, Sebastian Berwick (Balmoral CC QLD) 3rd.

JB13 Criterium: Zachary Marshall (Bathurst CC) 1st, Thomas Cornish (Southern Cross CC) 2nd, Lachlan Scott (Wagga Wagga CC) 3rd.

JB13 Road Race: Lachlan Scott (Wagga Wagga CC) 1st, Mitchel Write (Illawarra CC) 2nd, Thomas Cornish (Southern Cross CC) third.

JW15 Time Trial: Hollee Simons (Bathurst CC) 1st, Jessica Marshall (Bathurst CC) 2nd, Bridget Mullany (Illawarra CC) 3rd.  Freya Weston stormed into 8th place.

JW15 Criterium: Bridget Mullany (Illawarra CC) 1st, Jessica Marshall (Bathurst CC) 2nd and Hollee Simons (Bathurst CC) 3rd.  Freya Weston came in scan second later in 7th  place after hanging on with the group for the entire race, eventually only giving away 2 seconds to the winners.

JW15 Road Race: Bridget Mullany (Illawarra CC) 1st, Tori Saunders (Tamworth CC) 2nd and Jessica Pratt (Balmoral CC QLD) 3rd.  Freya Weston came home a solo 9th after the field was fragmented, a brave battle to stay in contact made more difficult by the small field being so spread out on the course.

JM15 Time Trial: Cameron Scott (Wagga Wagga CC), Sam Jenner (Armidale CC) in 2nd, Christopher Bryan (Manning Valley CC) 3rd.  Fantastic effort from Sam!  Good showings from Adam Bourke and Jack Parker too.

JM15 Criterium: Cameron Scott (Wagga Wagga CC) won with a handy 30 second break over Sam Jenner, who just pipped Christopher Bryan in the sprint for 2nd. Stellar effort from Sam who won his heat in a sprint from Michael Potter (Northern Sydney CC).  Jack Parker put in a brave effort in his heat but recorded a DNF, didn’t spot Adam Bourke in the results but I’m sure I saw him on the track!

JM15 Road Race: Cameron Scott (Wagga Wagga CC) 1st, Sam Jenner (Armidale CC) 2nd, Peiden Telfer (Central Coast CC) 3rd.   Sam won the sprint for second place as Cameron Scott had made and held a 5 second break over his pursuers at the end of the race.  Another great effort from Sam!  Adam Bourke and Jack Parker came home an excellent 13th and 14th in what proved to be a tough race with wildly varying abilities between the riders – great to see Adam and Jack keeping their heads and doing so well.

JW17 Time Trial: Josie Talbot (Macarthur Collegians CC) 1st, Hayley Jones (Balmoral CC) 2nd, Alexandria Nicholls (Vikings CC ACT) 3rd.

JW17 Criterium: Hayley Jones (Balmoral CC) 1st, Lara Batkin (St George CC) 2nd and Josie Talbot (Macarthur Collegians CC) 3rd.

JW17 Road Race: Josie Talbot (Macarthur Collegians CC) 1st, Hayley Jones (Balmoral CC QLD) 2nd, Laura Triggs (Southern Cross CC) 3rd.

JM17 Time Trial: Jack Edwards (Penrith CC) 1st, Luke Williams (St George CC) 2nd, Kierin Lewis (Tamworth CC) 3rd.  Harrison Munday was ripping up the road when we saw him at the turn.

JM17 Criterium: Harrison Jones (Bathurst CC) 1st, Thomas Apthorpe (Inverell Cycle’n’Tri) 2nd and Daniel Fitter (Sunshine Coast CC QLD) 3rd.  Harrison Munday was just shaded for a spot in the finals after racing a tough heat and hanging with the bunch for the entire race.  Excellent effort Harrison.

JM17 Road Race: Bradley Heffernan (Illawarra CC) 1st, Ryan Cavanagh (Sunshine Coast CC QLD) 2nd, Nathan Bradshaw (St George CC) 3rd in an exciting sprint finish.  Harrison Munday finished in 29th riding strongly in his bunch and never giving up.

, , , ,